
A bank csökkenti a kamatokat, további mérséklések várhatóak
Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, a legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy csökkenti az irányadó kamatlábakat 4,5%-ról 4,25%-ra. Andrew Bailey, a bank kormányzója, a csökkentés bejelentésével kapcsolatban megjegyezte, hogy a jövőben további csökkentések is várhatóak, de nem kívánt konkrét előrejelzéseket tenni arra vonatkozóan, hogy mikor és mennyit csökkentenek még. Hangsúlyozta, hogy a kamatok csökkentésének iránya fokozatosan és óvatosan lefelé mutat. A csütörtöki kamatcsökkentés már a negyedik volt az elmúlt egy évben, és a Bank még egy nagyobb, 4%-os csökkentést is fontolóra vett, mivel aggályok merültek fel a globális kereskedelmi háború hatásairól, amelyek az Egyesült Királyság gazdasági növekedését is érinthetik.
Bailey megemlítette, hogy a legutóbbi egyezmény az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között, amely a vámok elkerüléséről szól, fontos jelzés lehet, és reméli, hogy a jövőben további hasonló megállapodások születnek. Az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodás is jótékony hatással lenne a gazdaságra. Bailey hozzátette, hogy szükség lehet egy kis „megrázkódtatásra” a rendszerben, hogy emlékeztessük magunkat a kereskedelem fontosságára. A célja az, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság és India közötti megállapodások segíthessenek újjáépíteni a világkereskedelmi rendszert.
A csütörtöki bejelentés során a Bank hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi háború gazdasági növekedésre gyakorolt hatása mellett alacsonyabb inflációt is eredményezhet az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó termékeket irányíthatnak át, amelyek eredetileg az Egyesült Államokba tartottak. Bailey megerősítette, hogy a kamatok csökkentése várhatóan fokozatos és óvatos lesz. A bank ülésének jegyzőkönyve azt mutatta, hogy a kamatmeghatározó bizottság tagjai között megoszlottak a vélemények. A kilenc tagból öt a 4,25%-os csökkentésre szavazott, kettő a 4%-ra való nagyobb csökkentés mellett voksolt, míg kettő a változatlan kamatszintet támogatta.
A Bank of England irányadó kamata befolyásolja a bankok és hitelezők által meghatározott kamatszinteket. Az utóbbi években emelkedett kamatszint miatt az emberek többet fizettek a hitelekért, például jelzáloghitelekért és hitelkártyákért, de a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak. A válaszadók több mint 80%-a fix kamatozású hitelmegállapodással rendelkezik, de a megújítás során továbbra is magasabb visszafizetési költségekkel nézhetnek szembe. Azonban a jelzáloghitelek kamatai az utóbbi időben csökkenni kezdtek, főként azért, mert a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentésekre számítanak az év során.
A legutóbbi adatok szerint a két évre fixált jelzáloghitelek átlagos kamata 5,14%, míg az ötévesé 5,08% volt. Körülbelül 600 ezer lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank kamatát követi, így a kamatok csökkentése közvetlen hatással lesz a havi törlesztőrészleteikre. Egy tipikus nyomkövető jelzáloggal rendelkező ügyfél körülbelül 29 fonttal kevesebb törlesztést fizethet a legfrissebb csökkentés után. Vanda, egy lakástulajdonos, aki nyomkövető jelzáloggal rendelkezik, a BBC-nek elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de korábban „meglepte”, amikor a kamat emelkedett. „Egy csökkentés segítene, mert éppen elbocsátottak, így ez kicsit segítene. De nem hiszem, hogy valaha visszatérünk a régi helyzethez” – tette hozzá.
A kamatlábak a Bank fő eszköze az éves inflációs ráta 2%-os célértékének fenntartásához. A legfrissebb brit inflációs adatok szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek márciusra. Azonban várható, hogy az infláció emelkedni fog, miután április elején több háztartási számla, például az energia- és vízdíjak emelkedtek. A Bank előrejelzése szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra nő idén a számlák emelkedése miatt, majd csökkenni fog az alacsonyabb olaj- és gázárak következtében, amelyek a következő hónapokban fognak éreztetni hatásukat.
A kamatlábak emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy a kölcsönzés drágábbá tételével több ember csökkenti a költéseit, ami a termékek iránti kereslet csökkenéséhez vezet, ezáltal mérsékelve az árak emelkedését. Ugyanakkor ez egyensúlyt igénylő feladat, mivel a magas kamatlábak károsíthatják a gazdaságot, ha a vállalatok elhalasztják a termelésbe és munkahelyekbe való befektetést. A Bank várakozásai szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az év első három hónapjában erősebb lesz, mint korábban várták, 0,6%-ra, amit az amerikai cégek készletezése ösztönözhetett a Trump-féle vámok bevezetése előtt. Az hivatalos adatok a jövő héten kerülnek nyilvánosságra.
A növekedés növekedése üdvözlendő hír lenne a kormánynak, amelynek fő prioritása a gazdasági növekedés elősegítése a megélhetési színvonal növelése érdekében. A kormány költségvetési döntése, amely az elmúlt hónapban emelte a nemzeti biztosítást a munkáltatók számára, már életbe lépett, de a Bank azt mondta, hogy a adóemelés hatása eddig „meglehetősen kicsi” volt, ugyanakkor hozzátette, hogy az üzleti bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Sok vállalat várakozó álláspontot foglal el, hogy figyelje, a brit gazdaság miként alakul, mielőtt újra felvennék a munkaerőt és befektetnének. Rachel Reeves pénzügyminiszter üdvözölte a legutóbbi kamatcsökkentést, de hozzátette: „További lépésekre van szükség, és tudom, hogy a családok továbbra is megélhetési költségekkel küzdenek.” Bailey végezetül megjegyezte, hogy az Egyesült Királyságnak még sok teendője van a növekedés terén, és hogy az elmúlt 15 évben a növekedési ütem folyamatosan alacsonyabb volt, mint a pénzügyi válság előtt.

