Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy magáncégek szállítanak segélyt Gazába, a ENSZ aggodalmai ellenére

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy új rendszert dolgoznak ki a humanitárius segélyek biztosítására a palesztinok számára a Gázai övezetben, amely magáncégeken keresztül működik, miközben Izrael blokádja már harmadik hónapja tart. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete bejelentette, hogy „elosztó központokat” fognak létrehozni, amelyek biztonsági vállalatok által védettek, és kezdetben több mint egymillió ember számára biztosítanak élelmiszert és egyéb szükségleteket. E törekvés célja, hogy megakadályozzák a Hamász által az aid ellopását. Huckabee hangsúlyozta, hogy Izrael nem vesz részt a segélyek kézbesítésében vagy elosztásában, de az izraeli erők biztosítják a központok körüli védelmet.

A hírek szerint a tervezet körüli viták felerősödtek, hiszen az ENSZ ügynökségei megerősítették, hogy nem fognak együttműködni a tervvel, mivel úgy tűnik, hogy az „fegyverré” változtatja a segélyezést. Jens Laerke, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Irodájának szóvivője azt nyilatkozta, hogy „nem fogunk részt venni olyan erőfeszítésekben, amelyek nem felelnek meg az elveinknek”. A humanitárius szervezetek által képviselt alapelvek között szerepel az emberiesség, a pártatlanság és a függetlenség. A helyzet a Gázai övezetben kritikus, mivel Izrael március eleje óta teljesen leállította az élelmiszer-, menedék-, gyógyszer- és üzemanyag-szállítmányok érkezését, ami humanitárius válságot idézett elő a 2,1 millió lakos számára.

Az OCHA szerint az utóbbi két hétben Gázában a közösségi konyhák egyharmada kénytelen volt bezárni az élelmiszer- és üzemanyaghiany miatt. Különösen aggasztó, hogy az amerikai székhelyű World Central Kitchen utolsó két helyszíne is bezárta kapuit, amely korábban napi 133 000 étkezést biztosított, de a beszerzési nehézségek miatt már nem tudta folytatni működését. A helyi piacokon a legalapvetőbb élelmiszerek árai is drasztikusan megnőttek, egy 25 kg-os lisztes zsák ára már 415 dollárra emelkedett, ami harmincszoros emelkedést jelent a február végi árakhoz képest.

Huckabee újságíróknak elmondta, hogy Donald Trump elnök sürgős szükségként tekint a Gázának nyújtott segítségre, és csapata azon dolgozik, hogy a lehető leggyorsabban eljuttassák a humanitárius segélyt a rászorulókhoz. Izrael és az Egyesült Államok a Hamászt vádolják azzal, hogy ellopja a segélyt. Az ENSZ és más ügynökségek hangsúlyozták, hogy erős felügyeleti mechanizmusaik vannak, és amikor a segélyek megérkeztek Gázába, a fosztogatások száma drasztikusan csökkent.

A Trump-kormányzat próbálja felépíteni a támogatás mögötti lendületet, mivel az elnök a következő héten gazdag arab öbölbeli országokba látogat, amelyek anyagi támogatást nyújthatnak a segélyezési programhoz. A hírek szerint egy nem kormányzati szervezetet hoztak létre, és a segélyezés nem lesz izraeli katonai ellenőrzés alatt. Huckabee kijelentette: „Az izraeliek részt fognak venni a szükséges biztonság biztosításában, mivel ez egy háborús övezet. De nem fognak részt venni az élelmiszer elosztásában, vagy akár az élelmiszer Gázába juttatásában.”

A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) célja, hogy négy elosztóhelyet állítson fel, ahol kezdetben 1,2 millió ember számára biztosítanak élelmiszert, vizet és higiéniai készleteket. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a „konfliktus hónapjai alatt a hagyományos segélyezési csatornák összeomlottak”, és a GHF célja, hogy helyreállítsa ezt a létfontosságú ellátási vonalat egy független, szigorúan ellenőrzött modell segítségével.

A GHF vezetősége között szerepel a World Central Kitchen egykori vezérigazgatója, valamint a Világélelmezési Program korábbi amerikai vezetője, David Beasley, bár az ő részvétele még nem megerősített. A segélyezési mechanizmus pontos működésével kapcsolatos részletek még nem ismertek. A Gázai háború 2023. október 7-én kezdődött, amikor a Hamász támadásokat indított Dél-Izrael ellen, ami körülbelül 1200 ember halálát okozta.

A szakszervezetek és a humanitárius ügynökségek aggodalommal figyelik a helyzetet, mivel a Gázában tapasztalható humanitárius válság egyre súlyosabbá válik. Az ENSZ és más segélyszervezetek már évek óta dolgoznak a területen, és hangsúlyozzák, hogy az aktuális helyzet megoldásához sürgős és átfogó intézkedések szükségesek. Az emberek a legnagyobb szükségben várják az élelmiszert, és a közösségi konyhák a legutolsó reményt jelentik számukra, de a helyzet továbbra is válságos, és a jövő kilátásai bizonytalanok.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92rlm300mo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük