Hírek,  Magazin

Római győzelem: Steve Rosenberg tudósít a Vörös térről

Oroszország a közelmúltban megtartotta éves Győzelem Napi felvonulását, amely a Szovjetunió náci Németország feletti győzelmét ünnepli. Az esemény különlegességét fokozta, hogy Vladimir Putyin orosz elnök mellett Xi Jinping, Kína vezetője is részt vett a megemlékezésen. A rendezvényre összesen 27 világvezetőt vártak, ami az évforduló jelentőségét tükrözi. Az ünnepségre való felkészülés során a biztonsági intézkedéseket jelentősen szigorították, mivel az utóbbi napokban ukrán rakétatámadások érték a fővárost, Moszkvát.

Oroszország a felvonulással egy időben háromnapos tűzszünetet hirdetett, amelyet Ukrajna azonban egy „farce”-nak minősített. Az ukrán kormány állítása szerint az orosz fegyveres erők több ezer támadást indítottak a tűzszünet bevezetése óta, míg Oroszország tagadta ezeket a vádakat, és Ukrajnát több száz megsértéssel vádolta. A BBC tudósítója, Steve Rosenberg a moszkvai Vörös térből tudósított az eseményekről, amelyek nemcsak a katonai erődemonstrációról, hanem a regionális feszültségekről is árulkodtak.

Eközben a Vatikánban történelmi esemény zajlott, hiszen Robert Prevostot választották meg pápának, akit Leo XIV néven ismerünk majd. A választásra egy kétnapos konklávé keretében került sor, s Prevost a katolikus egyház első amerikai pápájaként lépett a nyilvánosság elé. A Vatikán erkélyéről, ahol bejelentették pápává választását, tisztelettel adózott elődjének, és az egység fontosságára hívta fel a figyelmet.

A választási folyamat nem volt zökkenőmentes, hiszen a konklávé során a Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel, jelezve, hogy nem sikerült új pápát választani. A közel egyhetes várakozást követően a füst jelzésére újabb szavazásokra került sor, mivel a választás nem hozott eredményt. A fekete füst története külön érdekesség, hiszen a legutóbbi konklávék során is sokan emlékeznek a 1958-as zűrzavarra, amikor hasonló helyzet alakult ki.

Eközben Európa más részein is figyelemre méltó események zajlottak. Párizsban, miután egy hétig tartó szép időjárás után, hirtelen jégeső és dörgés zúdult a városra. Németországban Friedrich Merz jelöltsége a kancellári posztra a parlamenti szavazáson elbukott, ami aggasztó jele a politikai helyzetnek. Spanyolország fővárosában hatalmas áramkimaradás következtében az emberek tapsoltak, amikor végre visszatértek a fények, miután a sötétség sokakat megviselt a városban. A közlekedési lámpák leállása Spanyolországban, valamint a metrószolgáltatás leállása Portugáliában sok kellemetlenséget okozott a lakosságnak.

A BBC vallási szerkesztője, Aleem Maqbool hangsúlyozta, hogy a pápaválasztás körüli találgatások rendkívül nehezek, hiszen a konklávé titkos szavazása során sok tényező befolyásolhatja a döntéseket. Rómában több százezer gyászoló gyűlt össze, hogy tiszteletét tegye az elhunyt pápának, aki egyszerű koporsóban kapott helyet a Santa Maria Maggiore templomban. A 88 éves korában elhunyt pápa temetése néhány nappal halála után zajlott, és az esemény nemcsak a katolikus közösséget, hanem a világ minden táján élő hívőket is megérintette. A pápai temetés és az új pápa megválasztása tehát nemcsak vallási, hanem politikai és társadalmi szempontból is jelentős fejleményeket hozott magával, amelyek a jövőbeni irányokat is befolyásolhatják.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/cwyvx9zeq04o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük