Gazdaság,  Hírek

Holdpor érkezett Kínából, értékesebb mint az arany

Az Egyesült Királyságba érkezett a legelső holdkő minták egyike, amelyeket közel 50 év elteltével hoztak vissza a Földre, és ezek a kínai Chang’e-5 űrmisszió keretein belül gyűjtöttek össze. A kis mennyiségű holdpor most egy szigorúan őrzött létesítményben, Milton Keynesben, biztonságos helyen tárolják. Az Egyesült Királyságban egyedüliként Prof. Mahesh Anand, a helyi tudományos közösség tagja kapott lehetőséget arra, hogy e rendkívül ritka anyagot tanulmányozza, amit „aranyporhoz hasonlóan értékesnek” tart. Prof. Anand elmondta, hogy a világon senki sem férhetett hozzá a kínai mintákhoz, így számára ez hatalmas megtiszteltetés és kiváltság.

A tudós csapata, miután megőrölte és lézerrel kezeli a holdport, reméli, hogy alapvető kérdésekre tudnak választ adni a Hold keletkezésével és a Föld korai éveivel kapcsolatban. A mintákban található szemcsék talán bizonyítékot nyújtanak arra a tudományos elméletre, miszerint a Hold a Földdel egy Mars méretű bolygó ütközése során keletkezett, amely négy és fél milliárd évvel ezelőtt történt. A holdkőzetek gyűjtését Kína a Chang’e 5 misszió keretében valósította meg 2020-ban, amikor a szonda egy vulkáni területen, a Mons Rümker nevű helyszínen landolt. Egy robotkar segítségével sikerült 2 kilogramm anyagot összegyűjteni, amelyet egy kapszulában hoztak vissza a Földre, és ez a kapszula belső Mongóliában landolt. Ez volt az első sikeres holdmintavétel a Szovjetunió 1976-os küldetése óta, ezzel Kínát a világűr új versenyében vezető szerephez juttatva.

Kína most először engedte meg, hogy hét nemzetközi kutató hozzáférjen a mintákhoz, hogy új felfedezéseket végezzenek. A vizeket Prof. Anand számára egy ünnepélyes ceremónián adták át Pekingben, ahol találkozott orosz, japán, pakisztáni és európai kollégáival. Prof. Anand elmondta, hogy ez a találkozó szinte egy párhuzamos univerzumban zajlott, és megjegyezte, hogy Kína nagyon előrébb jár a világűr programokba való befektetés terén. A kutató a legértékesebb terhet a legbiztonságosabb helyen hozta vissza az Egyesült Királyságba: a kezében.

A Milton Keynes-i Open University laboratóriumában, ahol a kutatások folytatódnak, a belépés előtt tiszta talpú lábbelit kell viselni, és különböző védőfelszereléseket kell felvenni, hogy a környezet tökéletesen tiszta maradjon a szennyeződésektől. A kutatók a laboratóriumban egy sor széf előtt guggolnak, ahol Prof. Anand egy széfet nyit ki, és óvatosan előhúz egy ziplock táskát, amelyben három, ékszereket tartalmazó doboz méretű tartály található. Mindegyik tartályban egy átlátszó vials található, amelynek alján sötétszürke por található. Ez a holdpor, amely bár első pillantásra nem tűnik lenyűgözőnek, de a benne rejlő kozmikus utazás gondolata alázattal tölti el a kutatókat.

Prof. Anand hangsúlyozta, hogy a minták mennyisége elegendő ahhoz, hogy több éven át dolgozhassanak rajta, hiszen a csapatuk a mikroszkopikus anyagokkal foglalkozik. A laboratóriumban Kay Knight, a technikus lesz az első, aki ténylegesen dolgozik a mintákon, amikor a vials-t kinyitják. Knight 36 éve vág és őröl köveket, de ez lesz az első alkalom, hogy a Hold felszínéről származó anyagokkal foglalkozik. Izgatottan mesélte, hogy bár rendkívül izgalmas számára a feladat, az is aggasztja, hogy a minták mennyisége korlátozott, és könnyen tönkretehetik őket.

A minták előkészítése után további laboratóriumokba kerülnek. Az egyikben egy összetett gépet láthatunk, amely számtalan csövet, szelepet és vezetéket tartalmaz. Sasha Verchovsky, a technikus, aki az 1990-es évek eleje óta dolgozik ezen a gépen, bemutatja a kis hengert, ahol a por szemcséit 1400 Celsius-fokra melegítik. Ez segít a szén, nitrogén és nemesgázok kinyerésében. Prof. Anand úgy véli, hogy a laboratóriumának a kiválasztása a ritka minták kezelésére nem véletlen, hanem az eddigi munkájuknak köszönhető.

A csapatnak egy éve van arra, hogy befejezze a kutatásaikat, és valószínűleg a minták elpusztításával zárják majd le a projektet. Kína már tovább lépett a Chang’e 5 küldetés után, hiszen 2024-ben a Chang’e 6 misszió keretében a Hold túlsó oldaláról is hozott vissza mintákat, amelyek különösen titokzatos területeket rejthetnek. Prof. Anand reméli, hogy ez a kezdet egy hosszú távú együttműködésnek Kína és a nemzetközi tudósok között, és bízik benne, hogy más országok is követik majd a példájukat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3krykxypo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük