Gazdaság,  Hírek

India és Pakisztán feszültségcsökkentésének lehetőségei

A folyamatos India–Pakisztán krízis újabb veszélyes fordulatot vett, és a világ országai arra figyelmeztetnek, hogy szükség van a nyugalomra. Az első gondolat az volt, hogy miután India légicsapásokat indított, és Pakisztán azt állította, hogy több indiai vadászgépet is lelőttek – ezt Delhi nem erősítette meg –, mindkét fél „győzelmet” tudhat magáénak, ami lehetőséget adhat a feszültség csökkentésére. Azonban a veszélye, hogy a kölcsönös támadások elhúzódnak, sokkal súlyosabb következményekhez vezethet. Az előző konfliktusok során, mint például 2019-ben és 2016-ban, az Egyesült Államok és néhány más globális hatalom nyomást gyakorolt Delhi és Iszlámábád vezetőire, hogy kezeljék a helyzetet és csökkentsék a feszültséget. Jelenleg azonban a szenvedélyek nagyon magasra hágtek, és a nacionalista retorika mindkét oldalon a csúcspontjára ért. Az India és Pakisztán közötti kapcsolatok a legnagyobb háborús veszélyben vannak az utóbbi évtizedekben.

Ayesha Siddiqa, a pakisztáni tudós, aki a londoni King’s Collegeban dolgozik, figyelmeztetett arra, hogy a világ közössége csendben marad; ez pedig rendkívül veszélyes. Bár a feszültség évtizedek óta tart, ez az első alkalom, amikor a két ország konfliktusban áll anélkül, hogy bárki figyelemmel kísérné őket, vagy erőszakkal megpróbálná megállítani őket. Siddiqa hangsúlyozta, hogy amennyiben Washington nem lép közbe, Iszlámábád és Delhi valószínűleg folytatja a vádaskodást. Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere ugyan arra figyelmeztette India és Pakisztán vezetőit, hogy csökkentsék a feszültséget, de más amerikai vezetők üzenete ettől eltérő. JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke a Fox Newsnak adott interjújában kijelentette, hogy az India és Pakisztán közötti lehetséges háború „nem a mi dolgunk”. Vance Indiában járt, amikor a militáns támadás történt a Kasmír által irányított Indiában, amely 26 civil halálát okozta. Donald Trump korábban a két ország közötti feszültséget „szégyennek” nevezte. A korábbi India-Pakisztán összecsapások során, például 2019-ben, a feszültség gyorsan lecsökkent, miután India végrehajtotta azt, amit „sebészeti csapásoknak” nevezett, és célzottan támadta meg a terrorista táborokat Pakisztán területén. Az utóbbi konfliktusok intenzitása azonban most más, és a szenvedélyek mindkét oldalon nagyon magasra hágtek.

A Trump-adminisztráció prioritásai többnyire a vámok, Kína és az ukrán-orosz konfliktus körül forognak, így szükség lehet a nemzetközi közösség összehangolt erőfeszítéseire a két nukleáris hatalom közötti feszültség csökkentésére. A másik fontos világpolitikai szereplő, akinek érdeke van Dél-Ázsiában, Kína. Peking szoros gazdasági és katonai kapcsolatokat ápol Iszlámábáddal, és több mint 50 milliárd dollárt fektetett Pakisztánba a Kína-Pakisztán Gazdasági Folyosón keresztül, hogy támogassa a kereskedelmet. Kínának emellett megoldatlan határproblémái is vannak Indiával, és a két ország között 2020-ban határütközésre is sor került a Himalájai régióban. A feszültség ellenére Kína India második legnagyobb kereskedelmi partnere. Shen Dingli, a sanghaji nemzetközi ügyek szakértője a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy ha az Egyesült Államok nem érdeklődik az India-Pakisztán feszültség megoldása iránt, akkor a BT állandó tagjainak – P5 – is be kell lépniük. „Ez az ő felelősségük is” – mondta.

Ahogy India Pakisztánt vádolja a Kasmíri szakadárok támogatásával, akik a múlt hónapban turistákra támadtak, a kínai szakértő azt javasolja, hogy a P-5 tagjai indítsanak megbízható vizsgálatot az incidens körülményeiről, hogy kezelni tudják India aggodalmait. A Perzsa-öböl államai, mint Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, akik szoros kapcsolatokat ápolnak mindkét országgal, felerősíthetik a közvetítői erőfeszítéseiket. Szaúd-Arábia külügyminisztériumának államminisztere, Adel Al-Jubeir május 7-én érkezett Delhibe, ami váratlan látogatásnak számított a két ország közötti feszültségek fokozódása közepette. Az indiai külügyminiszter, Subrahmanyam Jaishankar elmondta, hogy „jó megbeszélésen” vettek részt, és Al-Jubeir „megossza India nézőpontját a terrorizmus határozott ellensúlyozásáról”. A szaúdi miniszter pénteken Iszlámábádba érkezett, hogy tárgyaljon Pakisztán vezetőivel. Becslések szerint 2,6 millió pakisztáni él és dolgozik a Perzsa-öbölben, így Rijádnak jelentős befolyása van Pakisztánra. Szaúd-Arábia az évek során milliárd dollárokat kölcsönzött Pakisztánnak, hogy segítsen a gazdasági válságok kezelésében.

A jelenlegi krízisből való kivezető út egyik lehetséges forgatókönyve az lehet, hogy mindkét fél győzelmet tud hirdetni, így elégedetté téve saját közönségét. Delhi szerint a rakétatámadások, amelyeket a feltételezett militáns búvóhelyek ellen indítottak Pakisztánban és a Pakisztán által irányított Kasmírban, a múlt hónapban történt pahalgami támadás felelőseinek „felelősségre vonására” irányultak. “India már kijelentette, hogy elérte céljait. Most Pakisztánon a sor. Ha ők visszavágnak, akkor India határozott válaszra számíthat” – mondta D. S. Hooda nyugalmazott indiai altábornagy. Pakisztán, különösen a hatalmas hadserege számára, szeretné megmutatni népének, hogy képes fellépni India ellen, és ismét leckét adni neki azzal, hogy öt indiai vadászgépet lőtt le egy légi harc során. India azonban nem ismerte el egyetlen vadászgépének elvesztését sem a jelenlegi összecsapás során. Siddiqa szerint, hogy a jelenlegi krízis hogyan ér véget, az India által megfogalmazott céloktól függ. „India célpontjai napról napra változnak – a Pakisztán megbüntetésétől valami nagyobb eléréséig” – tette hozzá. Az indiai Premier League esetleges folytatása pedig a „nemzet hangulatától” függ – mondta a korábbi indiai kapus, Deep Dasgupta. A világ vezetői arra sürgetik a két felet, hogy gyakorolják a „tartózkodást”, mivel a feszültségek fokozódnak. A BBC egy indiai légicsapás helyszínét is meglátogatta a pakisztáni Muridke vá

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/clyzg8ygeezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük