Gazdaság,  Hírek

Starmer visszavonja a téli energiafizetések csökkentésére vonatkozó terveit

Sir Keir Starmer, a brit munkáspárti vezető, a közelmúltban bejelentette, hogy tervezik a téli üzemanyag-támogatások csökkentésének enyhítését. Ez a döntés jelentős fordulatot jelent, miután az utóbbi hetekben egyre növekvő politikai nyomás nehezedett rá. Az új intézkedés következményeként több mint 10 millió nyugdíjas esett el a téli üzemanyag-támogatástól, amely egyesek számára évi 300 fontot is jelentett, miután tavaly a nyugdíjemelést jövedelemhez kötötték.

A parlamenti kérdések órájában Starmer kijelentette, hogy a kormány meg fogja változtatni a jogosultsági küszöböt, így „több nyugdíjas” ismét jogosulttá válhat a támogatásokra. Jelenleg azonban még nem világos, hogy pontosan hányan fognak visszanyerni jogosultságot, és mikor lépnek életbe a változások. Starmer elmondta, hogy a politika a következő őszi költségvetés keretein belül fog változni, hozzátéve, hogy a kormány csak olyan döntéseket hoz, amelyeket meg tudnak engedni maguknak.

A téli üzemanyag-támogatás évi 200 fontot jelent a 80 év alatti nyugdíjasokkal rendelkező háztartások számára, míg 300 fontot a 80 év feletti nyugdíjasok esetében. A támogatást korábban novemberben vagy decemberben minden nyugdíjas megkapta, azonban tavaly 10,3 millióan estek el tőle, miután a kormány a jogosultságot csak a nyugdíj-kreditre és más jövedelemhez kötött juttatásokra korlátozta, ezzel körülbelül 1,4 milliárd fontot kívántak megtakarítani. Ez a lépés, amelyet a Munkáspárt tavaly júliusi hatalomra jutása után jelentettek be, heves kritikát váltott ki a szakszervezetek és nyugdíjasokat képviselő jótékonysági szervezetek részéről.

A politikai nyomás az utóbbi hetekben fokozódott, miután néhány munkáspárti képviselő és önkormányzati tisztviselő a párt helyi választásokon elszenvedett vereségeire hivatkozva a politika megváltoztatására szólított fel. A Munkáspárt baloldalán elhangzott elégedetlenség lassan a párt egészére kiterjedt, és még azok a képviselők is, akik támogatták a korábbi politikát, elismerték, hogy ez volt a leggyakrabban emlegetett téma a választók körében.

Gordon Brown, a volt munkáspárti miniszterelnök, aki a téli üzemanyag-támogatást egyetemes juttatásként vezette be pénzügyminiszterként, helyeselte Starmer döntését. A BBC-nek nyilatkozva azt mondta: „Egy nyugdíjas sem lehet szegénységre kényszerítve, ha egész életében szolgálta az országot, és nem tud fűteni, mert nincsenek rá forrásai.” Hozzátette, hogy Starmer szavai szerint a nyugdíjasokkal szemben igazságosabban fognak eljárni.

Azt korábban gondolták, hogy a költségvetési felülvizsgálat során, amely következő hónapban zajlik, a kormány részletezi a különböző tárcák költségvetéseit, egy új megközelítést bejelenthetnek. Azonban Starmer váratlanul megerősítette a politikai fordulatot egy munkáspárti képviselő kérdésére adott válaszában a parlamentben.

Kemi Badenoch, a Tory párt vezetője, aki nem reagált azonnal a bejelentésre, később elmondta, hogy először a növekvő inflációs számokról kellett beszélnie, és hogy a kérdések sorrendje „nem az, ami az embereket érdekli”. Üdvözölte a „nehezen elkerülhető” fordulatot, de azt kérte a kormánytól, hogy a lehető leghamarabb részletezze az új megközelítést, megjegyezve, hogy az őszi költségvetés túl késői lenne a téli intézkedések bevezetésére.

A téli üzemanyag-támogatások, amelyeket 1997 óta vezettek be, azzal a céllal jöttek létre, hogy biztosítsák a nyugdíjasok számára a fűtést a hideg hónapokban. 2010 óta a fő állami nyugdíj további védelmet élvezett a „triple lock” politika keretein belül, amely szerint a nyugdíjak évről évre a legmagasabb inflációs, átlagkereseti vagy 2,5%-os értéknövekedés alapján emelkednek. Az idei évben a nyugdíjak 4,1%-kal emelkedtek, ami évi 363 fontot jelent a alapnyugdíjban részesülők számára, vagy 472 fontot az új nyugdíj esetében.

A téli üzemanyag-támogatások különböző hatáskörökkel rendelkeznek, az angliai és walesi kormány felelős a kifizetésekért. Észak-Írországban a kormány tavaly csökkentette a kifizetéseket a Munkáspárt által bevezetett megszorítások miatt, de fenntartott egy 100 fontnyi kiegészítést minden nyugdíjas számára. Skóciában szintén jövedelemhez kötött támogatásokat vezettek be, de terveztek egy egyetemes 100 fontos kifizetést bevezetni a következő télen azok számára, akik már nem voltak jogosultak az alapjuttatásra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c93yy2x40e0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük