
Trump bemutatja az új ‘Aranykupola’ védelmi rendszert
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump bejelentette, hogy kiválasztották a futurisztikus „Arany Kupola” rakétavédelmi rendszer terveit, amelyet a hivatala végére üzembe helyeznek. Trump januárban, néhány nappal a Fehér Házba való visszatérése után ismertette az elképzeléseit a rendszerrel kapcsolatban, amely az Egyesült Államokat fenyegető „jövőbeli” légi fenyegetések, például a ballisztikus és a cirkáló rakéták ellen hivatott védekezni. Az új költségvetési törvényjavaslatban kezdetben 25 milliárd dollárt (18,7 milliárd font) különítettek el a projektre, bár a kormány becslése szerint a költségek az évtizedek során ennél sokkal magasabbra rúghatnak.
A szakértők figyelmeztettek, hogy a meglévő rendszerek nem tartanak lépést az egyre kifinomultabb fegyverekkel, amelyeket a potenciális ellenfelek birtokolnak. Az elnök bejelentette, hogy Michael Guetlein űrhaderő tábornok fogja felügyelni a projektet, aki jelenleg az Űrhaderő helyettes műveleti vezetője. Trump második ciklusának hetedik napján utasította a védelmi tárcát, hogy készítsenek terveket egy olyan rendszerre, amely elrettenteni és megvédeni tudja az Egyesült Államokat a légi támadásoktól, amelyeket a Fehér Ház „a legkatasztrofálisabb fenyegetésnek” minősített.
Az elnök az Oval Office-ban tett nyilatkozatában kifejtette, hogy a rendszer „jövőbeli” technológiákra épül majd szárazföldön, tengeren és az űrben, beleértve az űrbeli érzékelőket és az elfogó rakétákat is. Hozzátette, hogy Kanada is kérte, hogy részt vehessen a projektben. A kanadai védelem korábbi minisztere, Bill Blair, aki Washingtonban járt, elismerte, hogy Kanada érdeklődik a kupolaprojekt iránt, mivel az „értelmes” és a nemzeti érdekeknek is megfelel. Blair hangsúlyozta, hogy „Kanadának tudnia kell, mi történik a térségben”, és tisztában kell lennie a beérkező fenyegetésekkel, beleértve az Északi-sarkvidéket is.
Trump hozzátette, hogy a rendszer képes lesz akár a világ másik feléről indított rakéták, vagy az űrből kilőtt rakéták elfogására is. A rendszer részben Izrael Vaskupolájának inspirációjára épül, amelyet az ország 2011 óta használ rakéták és rakéták elfogására. Az Arany Kupola azonban sokkal nagyobb lesz, és szélesebb spektrumú fenyegetések, köztük a hangsebességet meghaladó sebességgel mozgó hiperszonikus fegyverek és a részleges pályás bombázó rendszerek (Fobs) ellen lett tervezve, amelyek űrből tudják szállítani a robbanófejeket. „Mindezeket a levegőben megsemmisítjük” – mondta Trump. „A sikerességi arány közel 100%.”
Az Egyesült Államok tisztviselői korábban azt nyilatkozták, hogy az Arany Kupola célja, hogy lehetővé tegye az Egyesült Államok számára, hogy megakadályozza a rakéták indítását különböző szakaszaikban, beleértve a kilövésük előtti időszakot és azokat is, amelyek még a levegőben vannak. A rendszer különböző aspektusai egy központosított parancsnokság alá fognak tartozni – mondták az amerikai védelmi tisztviselők. Trump kedden bejelentette, hogy a program kezdeti befektetése 25 milliárd dollár lesz, a teljes költség pedig idővel 175 milliárd dollárra rúghat. A kezdeti 25 milliárd dollárt az adókról szóló „Egy Nagyszerű Szép Törvény” keretében határozták meg, amelyet még nem fogadtak el. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal azonban arra figyelmeztetett, hogy a kormány valójában akár 542 milliárd dollárt is költhet a rendszer űrbeli részeire 20 év alatt.
A Pentagon tisztviselői régóta figyelmeztetnek arra, hogy a meglévő rendszerek nem tartanak lépést az Oroszország és Kína által tervezett új rakétatechnológiákkal. „Valójában nincs jelenlegi rendszer” – mondta Trump az Oval Office-ban. „Vannak bizonyos rakétáink és egyes rakétavédelmi rendszereink, de nincs egységes rendszer… soha nem volt még ilyen.” A Védelmi Hírszerző Ügynökség által nemrégiben kiadott tájékoztató dokumentum hangsúlyozta, hogy a rakétás fenyegetések „mértékükben és kifinomultságukban” bővülni fognak, míg Kína és Oroszország aktívan tervezik azokat a rendszereket, amelyek „kihasználják az Egyesült Államok védelmi hiányosságait”.

