Gazdaság,  Hírek

Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire növekednek az árak?

Az Egyesült Királyságban az árak az elmúlt évben 2,6%-kal emelkedtek márciusig, ami kevesebb, mint a megelőző hónapban tapasztalt növekedés, de még mindig meghaladja a Bank of England célját. A Bank of England az inflációt 2%-on próbálja tartani, ezért változtatja az irányadó kamatlábakat, amelyeket 2025-ben két alkalommal csökkentettek, így a jelenlegi kamatláb 4,25%-ra csökkent. A Bank korábban figyelmeztetett, hogy várakozásai szerint az infláció 2025-ben ismét emelkedni fog. Az infláció lényegében azt jelenti, hogy egy termék, például egy üveg tej ára idővel növekszik. Például, ha egy üveg tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%.

A mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok áremelkedését az Országos Statisztikai Hivatal (ONS) nyomon követi. Az ONS egy virtuális „kosárnyi áru” árát folyamatosan frissíti, hogy tükrözze a vásárlási trendeket; 2025-ben például virtuális valóság szemüvegek és jóga matracok kerültek bele a kosárba, míg a helyi újságok hirdetéseit eltávolították. Az ONS a múlt 12 hónap árváltozásait monitorozza az infláció kiszámításához. Az alapvető inflációs mutatót, a Fogyasztói Árindexet (CPI) havonta publikálják, és a legfrissebb adat 2,6% volt márciusban, ami csökkenést mutat az előző hónap 2,8%-os értékéhez képest. Ez a csökkenés nagyobb volt, mint amire az elemzők számítottak, és az ONS szerint a ruházati és cipőárak csökkenése állt a háttérben.

A Bank of England más inflációs mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amikor az irányadó kamatlábakról dönt. A mag CPI nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek általában nagyon volatilisak, így jobban tükrözhetik a hosszú távú trendeket. A maginfláció márciusban 3,4% volt, ami enyhe csökkenést jelentett a februári 3,5%-hoz képest. Az infláció jelentősen csökkent, miután 2022 októberében elérte a 11,1%-os csúcsot, amely 40 éve nem látott mértékű emelkedés volt. Azonban ez nem azt jelenti, hogy az árak csökkennek, csupán azt, hogy a növekedés üteme lassult.

A 2022-es inflációs emelkedés mögött részben az állt, hogy a COVID-19 világjárvány utáni olaj- és gázkereslet megnövekedett, és az energiaárak ismét megugrottak, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az infláció folyamatosan a 2%-os célérték fölött maradt, részben az élelmiszerárak emelkedése miatt. A Bank of England, amikor az infláció messze meghaladta a 2%-os célértéket, 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves csúcsot jelentett. Az elképzelés az volt, hogy ha drágábbá teszik a kölcsönzést, az emberek kevesebb pénzt tudnak költeni, és talán többet is spórolnak. Ez a kereslet csökkenéséhez vezet, ami lassítja az árak emelkedését. Azonban ez egyensúlyt igényel, mivel a költségek emelkedése károsíthatja a gazdaságot. Például a lakástulajdonosok magasabb jelzálogkamatokkal néznek szembe, ami a jobb megtakarítási ajánlatokat is felülírhatja. A vállalkozások is kevesebbet kölcsönöznek, ami csökkenti a munkahelyteremtés esélyeit.

A Bank of England 2024 augusztusában és novemberében, valamint 2025 februárjában és májusában csökkentette a kamatlábakat, így az jelenleg 4,25%-ra csökkent. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének eredménye volt, és jelezte, hogy további „fokozatos és óvatos” csökkentések várhatóak. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az amerikai tarifák bevezetése megmutatta, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint ezek a tarifák lelassítják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint amire számítottak. Az utolsó hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres jövedelem az inflációt meghaladó mértékben nőtt december és február között, a magánszektor bére pedig jelentősebben emelkedett, mint a közszolgáltatásoké.

Az Egyesült Államok és az EU országai is próbálnak lépéseket tenni az árak emelkedésének korlátozására. Az euróövezet inflációs rátája 2025 áprilisában 2,2% volt, ami megegyezett a márciusi értékkel, és enyhe csökkenést mutatott a februári 2,3%-hoz képest. A Európai Központi Bank 2024 júniusában csökkentette a fő irányadó kamatlábát 4%-ról 3,75%-ra, ami az első csökkentés öt év alatt. Azóta még öt alkalommal csökkentették a kamatlábakat, így a kulcsfontosságú kamatláb 2,5%-ra csökkent. Az Egyesült Államokban az infláció márciusban 2,4%-ra csökkent, ami szintén a februári 2,8%-os értékhez képest mutat csökkenést, de még mindig meghaladja a központi bank 2%-os célját. A Fed, az amerikai központi bank, szintén változatlanul tartotta a kamatlábakat a májusi ülésén, hivatkozva a tarifák által generált bizonytalanságra. Andrew Bailey megjegyezte, hogy nem foglal állást a Brexit ügyében, de a Brexit utáni brit-európai kereskedelmi károk helyreállítása „kedvező” lenne.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük