Gazdaság,  Hírek

Tropikus erdők pusztulása rekordszámú gyorsasággal tavaly

A világ trópusi erdei, amelyek létfontosságú szerepet játszanak a klímaváltozás elleni védekezésben, tavaly rekordmennyiségben tűntek el. Egy friss műholdas elemzés alapján a kutatók úgy becsülik, hogy 2024-ben 67 000 négyzetkilométer, azaz körülbelül Írország területének megfelelő nagyságú, érintetlen, idős erdő tűnt el. Ez a szám elképesztő ütemben, percenként 18 futballpálya méretében csökkent. A tűzesetek voltak a legfőbb okai ennek a drámai erdőveszteségnek, felülmúlva a mezőgazdasági területek tisztítását, ami eddig soha nem fordult elő. Különösen súlyosan érintette az Amazonas vidékét, ahol rekorddöntő aszály sújtotta a térséget.

A délkelet-ázsiai országokban azonban pozitív fejleményekről is beszámoltak, ahol a kormányzati politikák segítettek csökkenteni az erdővesztést. A trópusi esőerdők hatalmas mennyiségű szén-dioxidot tárolnak a talajban és a fák törzsében, ezért a mostani globális rekord tovább növeli a kérdéseket a földi klíma felmelegedésének hatásai miatt. Számos kutató aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyes erdők, például az Amazonas egyes részei elérhetik a „küszöbértéket”, amely után már nem lehet visszatérni a korábbi állapothoz. Matthew Hansen professzor, a Marylandi Egyetem GLAD laboratóriumának társigazgatója elmondta, hogy az új eredmények „ijesztőek”, és figyelmeztetett a trópusi esőerdők „szavannásodásának” lehetőségére, amikor az idős trópusi erdők elpusztulnak, és végleg a szavannává alakulnak. Ez egyelőre elmélet, de a kutatók szerint egyre valószínűbbnek tűnik, ha a rendelkezésre álló adatokra nézünk.

Egy másik tanulmány, amelyet a múlt héten publikáltak, hasonló figyelmeztetést tett az Amazonas lehetséges jelentős pusztulásáról, amennyiben a globális felmelegedés meghaladja az 1,5 Celsius-fokot, amelyet a nemzetközi közösség célként tűzött ki. Nemcsak az élénk állatvilágot fenyegeti ez a változás, hanem súlyos következményekkel is járhat a globális klímára nézve. A közelmúltig az Amazonas az emberiség javára dolgozott, több szén-dioxidot nyelt el, mint amennyit kibocsátott. Azonban a tűzoltások következtében hatalmas mennyiségű szén-dioxid kerül a légkörbe, így a felmelegedés mértékét csak fokozza.

A 2023-2024-es időszakban az Amazonas területe a valaha mért legrosszabb aszállyal szembesült, amit a klímaváltozás és az El Niño természetes felmelegedési mintázata is súlyosbított. A mezőgazdasági területek tisztítására irányuló tűzesetek gyakran szándékosan indulnak, ami megnehezíti a két jelenség elkülönítését. Az aszály viszont ideális körülmények között segítette elő a tűz terjedését, amely főként Brazíliát és Bolíviát érintette. Bár ez csak egyetlen év, a várhatóan egyre intenzívebb trópusi tüzek mintázatába illeszkedik a globális felmelegedés hatására. Rod Taylor, a World Resources Institute (WRI) szakértője szerint most már egy új fázisban vagyunk, ahol a mezőgazdasági területek tisztítása már nem az egyetlen fő ok.

A világ trópusi erdeinek rekordmennyiségű eltűnése összesen 3,1 milliárd tonna üvegházhatású gáz kibocsátását eredményezte, ami körülbelül megegyezik az Európai Unió kibocsátásával. Délkelet-Ázsia azonban kitűnik a globális trendből: például Indonéziában a primer erdők területének elvesztése 11%-kal csökkent 2023-hoz képest, a szárazság ellenére. Ennek oka a kormányok és közösségek közötti együttműködés, amely a „tűzgyújtás tilalmát” érvényesíti. Elizabeth Goldman, a WRI Global Forest Watch projektjének társigazgatója elmondta, hogy Indonézia a 2024-es adatok fényében kedvező példa. A politikai akarat kulcsfontosságú a sikerhez – hangsúlyozta Gabriel Labbate, az ENSZ erdővédelmi programjának klímaváltozással foglalkozó vezetője.

Bár a délkelet-ázsiai fejlődés pozitív, a brazil erdőveszteségek ingadozása azt mutatja, hogy a védelmi politikáknak következetesnek kell lenniük. Hansen professzor szerint a folyamatban lévő erdővédelmi intézkedések, mint például a COP30-as ENSZ klímacsúcs, amelyet az Amazonasban tartanak, kritikus fontosságúak a fenntartható erdővédelmi rendszerek előmozdításában. A jövőbeli javaslatok között szerepelhet a trópusi erdők megőrzéséért járó pénzbeli jutalmazás, amely ígéretes lehetőséget kínál.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0lnngl6713o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük