
A Sesame Street a Netflixre költözik, miután Trump megvonta a támogatást
A Sesame Street, a közkedvelt gyerekműsor, új megállapodást kötött a Netflix-szel, amelynek keretében a sorozat elérhető lesz a streaming platformon. Ez a lépés különösen fontos, mivel az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump nemrégiben megvonta a költségvetési támogatást a Public Broadcasting Service (PBS), az ingyenesen fogható csatorna számára. A Netflix képviselői úgy nyilatkoztak, hogy a Sesame Street egy „kedvelt alapköve a gyerekek médiájának, amely lenyűgözi a fiatal elméket és táplálja a tanulás iránti szeretetet”. Az új megállapodás keretében a Netflix 300 millió előfizetője új évadot kap a sorozatból, valamint 90 órányi korábbi epizódot is. Fontos megemlíteni, hogy a műsor továbbra is elérhető lesz a PBS-en is.
A Sesame Street jövője bizonytalanná vált, miután a Warner Bros Discovery, amely az HBO platformot birtokolja, nem hosszabbította meg a műsorral kötött szerződését. Trump elnök nemrégiben végrehajtott egy rendeletet, amely blokkolta a szövetségi támogatást a PBS és a National Public Radio (NPR) számára, azt állítva, hogy mindkét csatorna „elfogult és pártos híradást” közvetít. Az állami támogatásokat kezelő Corporation for Public Broadcasting bejelentette, hogy megszünteti azt a szövetségi kezdeményezést, amely a gyerekeknek szóló műsorokat, köztük a Sesame Streetet is finanszírozta.
A megállapodás értelmében a PBS ugyanazon a napon hozzáférést kap a Sesame Street epizódokhoz, amikor azok megjelennek a Netflix-en. A Sesame Street alapítói, Lloyd Morrisett és Joan Ganz Cooney a 1960-as évek végén a Harvard Egyetem Neveléstudományi Karához fordultak egy új tanítási módszerrel, amely az amerikai gyerekek tanulását célozta. A csapat, amelyet egy fejlődéspszichológus vezetett, együttműködött a Sesame Street alapítóival, hogy elemezzék a gyermekek pszichológiáját és szórakoztató tanórákat készítsenek. Jim Henson, a Muppet-figurák megalkotója is részt vett a munkában, ő teremtette meg olyan karaktereket, mint például a Nagy Madár, egy városi utcát mintázó díszletben.
A Sesame Street 1969. november 10-én debütált, és azóta milliók nőttek fel a műsor dallamára, amely így szól: „Tudnád nekem mondani, hogyan juthatok el a Sesame Streetre?” Az évek során a műsor és karakterei a képernyőn túli életet nyertek. A népszerű Elmo karakter 2002-ben a közpolitikai színtérre lépett, amikor meghívták, hogy a zenei oktatásról beszélgessen a Kongresszusban. A 2006-os gyermekobezitási járvány idején a Sesame Street egészségügyi szokásokat bemutató szegmenseket sugárzott, amelyek célja az volt, hogy a gyerekek megismerkedjenek az egészséges táplálkozással és a testmozgással. A Süti Szörny bejelentette, hogy a sütik „néha fogyasztandó ételek”, így tanítva a gyerekeket a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Michelle Obama volt első hölgy szintén meglátogatta a Sesame Street stúdióit, hogy egy szegmenst forgasson az egészséges étkezésről.
A Netflix az utóbbi időszakban egyre nagyobb hangsúlyt fektet a gyermekeknek szóló tartalmakra, amelyek a szolgáltatás nézettségének 15%-át teszik ki. A platform nemrég bejelentette, hogy új epizódok érkeznek a Peppa Malac című mese sorozathoz, valamint egy mobil játék, amely rejtvényeket és színező tevékenységeket tartalmaz. A Peppa Malac a négyéves malac, Peppa kalandjait követi, aki családjával egy fiktív brit városban él. A Sesame Street és a Netflix közötti megállapodás tehát nemcsak a gyermekek szórakoztatását szolgálja, hanem a tanulás iránti érdeklődésüket is támogatja, miközben a műsor hagyományait is megőrzi.

