Hírek,  Magazin

Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait a tűzveszély fenyegeti

Az Egyesült Királyság ritka állatvilágának egy része súlyos fenyegetésnek van kitéve, miután hetek óta tartó intenzív fűtüzek miatt egyes fajok közelebb kerültek a kihaláshoz – figyelmeztettek a természetvédelmi szakemberek. A legnagyobb veszélyben lévő fajok között találjuk a hen harrier, vagyis a kék vércse és a vízi pocok, amely már a leggyorsabban csökkenő emlősök közé tartozik az Egyesült Királyságban. A National Trust, a brit örökségvédelmi szervezet, úgy véli, hogy az Abergwesyn községben, Powysban zajló vad tüzek elpusztították a helyi aranygémek utolsó megmaradt költőhelyét, amelyek a brit hegyvidékek egyik legszebb madarának számítanak.

Az idei év eddig 110 négyzetmérföldnyi (284 négyzetkilométer) területet égetett fel a wildfires, ami nagyobb terület, mint Birmingham. A BBC által megszerzett adatok alapján Walesben a tűzoltó egységek eddig közel 1,400 vad tüzet küzdöttek le, ami arra ösztönözte a tűzoltóságokat, hogy felelősségteljes magatartásra kérjék az embereket, és jelentsenek minden gyanús tevékenységet a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy kijelentette, hogy 2025 „a legrosszabb évnek tűnik az emberi eredetű tüzek szempontjából” az országban. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadvilágunk lángokban áll” – tette hozzá.

A tűzvészeket egy rekord száraz időszak és a márciusi szokatlanul magas hőmérsékletek is hozzájárultak. A 2024-es év alacsony tűzesetei is hozzájárultak ahhoz, hogy több növényzet maradt a tüzek táplálására. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Alapítvány, arról számolt be, hogy a temperált atlanti esőerdők „pótolhatatlan” területe is érintett volt az Allt Boeth közelében, Aberystwythben, ahol a védett kék harangvirágok is károsodtak. Ez az élőhely, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és fenyegetettebb, mint a trópusi esőerdők.

Angliában a National Trust azt is jelentette, hogy több ezer frissen ültetett fa égett le a Marsden Moorban, West Yorkshire-ben. Észak-Írországban, a Morne-hegységben pedig az ízeltlábúak és a földön élő állatok, például a hüllők „egyszerűen lángra lobbantak”. McCarthy elmondta, hogy a kormányzati támogatás, amely segíti a gazdákat és a földgazdálkodókat a tőzegmohás területek helyreállításában, elengedhetetlen a tüzek megelőzéséhez, miközben szén-dioxidot is megköt.

A vadvilág megóvásáért küzdő jótékonysági szervezetek, például a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt, amely már így is komoly veszélyben van az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyérc által végzett prédálás miatt. A vízi pocok és a pocokfélék, amelyek földalatti járatokban élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és az általuk szükséges táplálék megsemmisül. Rob Parry, az INCC képviselője szerint a vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős”. „Az utolsó bázisuk [Walesben] a hegyvidékeken található, így ha ezek a helyek leégnek, az borzasztóan hat a helyi populációra, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – mondta Parry.

Az INCC öt költőpár gyöngybagolyt is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, Dél-Walesben, ahol a vad tüzek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még hatalmas terület állt rendelkezésükre, ahol táplálékot találhattak a fiókáiknak, most pedig ez már nem áll rendelkezésükre” – tette hozzá Parry. Más ritka madarak, például a kék vércse, amely az utóbbi időben konzerválási erőfeszítések tárgyát képezte a walesi hegyvidékekben, és a réti fülemüle, amely a 1970-es évek óta hatalmas számú csökkenésen ment keresztül, szintén veszélyben van.

A természetvédelmi szervezetek arra figyelmeztettek, hogy az emberi tevékenységek, mint például a földművelők által végzett kontrollált tüzek szorosabb felügyeletet igényelnek, és hogy jobban kell monitorozni a vad tüzek környezeti hatásait. A Natural Resources Wales (NRW) szerint a vad tüzek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint a tavalyi évben a vad tüzek több mint fele ott történt. Becky Davies, az NRW vezető tisztviselője elmondta, hogy az utolsó három napban több mint 75 tűz keletkezett a dél-walesi völgyekben.

A vad tüzek környezeti hatásait is szélesebb körben érezhetjük. Amikor egy tűz után eső esik, az újonnan megégett talaj és a benne csapdába esett foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, rontva ezzel a víz minőségét. A vad tüzek száma évről évre változik, attól függően, mikor következnek be száraz időszakok. De a BBC által megszerzett adatok azt mutatják, hogy Dél-Walesben a fűtüzek száma 1,200%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az északi Walesben a tűzoltó egységek idén 170 tűzhöz vonultak ki, míg a Közép-Walesi Tűzoltóság 772 tüzet oltott el.

A vad tüzek Angliában és Észak-Írországban is emelkedtek az előző évhez képest, míg Skóciában a tűzoltóság országos szintű szélsőséges vad tűzriasztást adott ki. A statisztikák azt mutatják, hogy a legtöbb vad tűz szándékosan keletkezik, de gyúlhatnak eldobható grillekből vagy kontrollált tüzekből is, amelyek kicsúsznak a kezek közül. Dél-Walesben a tűzoltók az alapiskolákba járnak, hogy már fiatal korban tanítsák a gyerekeket a vad tüzek pusztító hatásaira. A Cwmbranban található Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség munkatársai hüllőket, sündisznókat és rókákat hoztak, hogy a gyerekek testközelből ismerhessék meg ezeket az állatokat. Mark Bowditch, a tűzoltóság állomásvezetője elmondta, hogy a tűzoltók első kézb

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük