
Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait veszélyeztetik a gyújtogatások
Az Egyesült Királyságban a természetvédelmi szakemberek figyelmeztetnek, hogy az ország ritka vadon élő állatfajai, például a hen harrier és a vízi pocok, súlyosan veszélybe kerültek az utóbbi hetek intenzív gyújtogatásai miatt. A vízi pocok a leggyorsabban csökkenő emlősök közé tartozik az Egyesült Királyságban, és a szakemberek aggódnak, hogy a tűzesetek tovább súlyosbítják a helyzetet. A National Trust, amely a brit természetvédelmi területek megőrzéséért küzd, bejelentette, hogy a Powysban, Abergwesyn községben történt tűzesetek valószínűleg elpusztították a helyi aranylilek utolsó fészkelőhelyét. Az aranylilek a brit hegyvidékek egyik legszebb madarai közé tartoznak, így a veszélyeztetett fajok listáján szereplésük még inkább aggasztó.
Az idei évben eddig 284 négyzetkilométer terület égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb, mint Birmingham városa. A BBC által megszerzett adatok alapján Walesben már közel 1400 tűzesetet regisztráltak, ami arra késztette a tűzoltóságokat, hogy felelősségteljes viselkedésre kérjék a lakosságot, és kérjék, hogy jelentsék a gyanús tevékenységeket a rendőrségnek. A National Trust vezetője, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 a legrosszabb évnek tűnik a tűzesetek szempontjából, amelyeket emberi tevékenység okozott. Az áprilisi rekord száraz időszak és a szokatlanul magas hőmérsékletek hozzájárultak a tüzek kialakulásához, és 2024 alacsony tűzeset-száma is elősegítette a növényzet felhalmozódását, ami táplálékul szolgált a lángoknak.
A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Szövetség is felhívta a figyelmet arra, hogy az Allt Boeth területén, Aberystwyth közelében, egy „pótolhatatlan” területet érintett a tűz, amely az Atlanti mérsékelt esőerdők közé tartozik. Ez a fajta élőhely rendkívül ritka növényeket, zuzmókat és gombákat rejt, és veszélyeztetettebb, mint a trópusi esőerdők. Angliában a National Trust szerint több ezer frissen ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moor területén, míg Észak-Írországban a Morne-hegységben a talajlakó állatok, például a hüllők is „egyszerűen égve maradtak”. McCarthy arra figyelmeztetett, hogy ezek a tűzesetek komoly következményekkel járnak az ökoszisztémákra nézve, mivel a talajlakó rovarok eltűnésével az azokkal táplálkozó madarak is veszélybe kerülnek.
A vízi pocok, amely már eddig is súlyos veszélyben volt az élőhelyek elvesztése és az amerikai minkek általi ragadozás miatt, szintén a tűzesetek áldozataivá válik. Ezek a kis állatok, amelyek a föld alatti járatokban élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de az élőhelyük és az élelemforrásaik megsemmisülnek. Rob Parry, az INCC képviselője kifejtette, hogy a vízi pocok a leggyorsabban csökkenő emlősök közé tartozik, és a walesi hegyvidékeken található maradék élőhelyeik gyors eltűnése közelít a faj kipusztulásához.
Az INCC öt fészkelő pár gyöngybagolyt is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, ahol a tűzesetek óriási területeket pusztítottak el. A szakemberek aggódnak, hogy a gyöngybagolynak már nincs elegendő élelemforrása a fiókáik ellátására. A hen harrier és a mezei pacsirta, amelyek szintén ritka fajok, szintén szenvednek a tűzesetek miatt. Parry hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság a természet szempontjából egyik legelmaradottabb ország, és a tavaszi tűzesetek, különösen ilyen mértékben, már túlterhelik a vadon élő állatokat és a környezetet.
A természetvédelmi szervezetek, mint például a Wildlife Trusts és az INCC, szorosabb ellenőrzést kérnek a gazdák által végzett kontrollált tüzek felett, valamint a tűzesetek környezeti hatásainak jobb nyomon követését. A természetvédelmi hatóság, a Natural Resources Wales (NRW) is megerősítette, hogy a tűzesetek hatalmas problémát jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol tavaly a tűzesetek több mint fele itt történt. Az elmúlt három napban Dél-Walesben 75 tűzesetet regisztráltak, ahol a domboldalakon található bracken, heathland, fű és szénhulladék gyakran gyullad be.
A tűzesetek környezeti hatása szélesebb körben is érezhető. Amikor eső után tűz helyszínén víz érkezik, a frissen leégett talajból és a benne rekedt foszfátokból származó anyagok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, ami rontja a víz minőségét. A tűzesetek száma évről évre változik a száraz időszakok előfordulásától függően, de az adatok alapján Dél-Walesben a fűtüzek száma 1200%-kal nőtt az előző évhez képest. Az északi területeken is megnövekedett a tűzesetek száma, és Skóciában országos szinten rendkívüli tűzvédelmi figyelmeztetést adtak ki. A statisztikák szerint a tűzesetek többségét szándékosan indítják el, de a grillrácsok és a kontrollált tüzek is gyakori okai lehetnek a lángoknak.
A tűzoltóságok iskolákban tanítják a gyerekeket a tűzesetek pusztító hatásairól, hogy a jövő generációi tudatában legyenek a veszélyeknek. A Cwmbranban található Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség állatokkal, például kígyókkal, sünökkel és rókákkal érkezett, hogy a gyerekek közelebbről megismerkedhessenek a helyi élővilággal. A tűzoltóság munkatársai a helyi vadon élő állatok pusztulását és élőhelyük megsemmisülését tapasztalják nap mint nap, és hangsúlyozzák, hogy a szándékos gyújtogatás bűncselekmény, amire fel kell hívni a figyelmet.

