
Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak az árak?
Az Egyesült Királyságban az infláció 2,6%-kal emelkedett az elmúlt tizenkét hónapban, ami ugyan csökkent a korábbi hónapokhoz képest, de még mindig meghaladja a Bank of England (BoE) által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England feladata, hogy az irányadó kamatlábak emelésével vagy csökkentésével stabilizálja az inflációt, és a 2025-ös évben már kétszer is csökkentette az alapkamatot, így az jelenleg 4,25%-on áll. A Bank korábban figyelmeztetett arra, hogy az infláció várhatóan újra emelkedni fog 2025-ben.
Az infláció alapvetően a termékek és szolgáltatások árának időbeli növekedését jelenti. Például, ha egy üveg tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 fontba kerül, akkor az éves tejinfláció 5%-nak számít. Az Egyesült Királyságban az Office for National Statistics (ONS) nyomon követi a mindennapi termékek, például az élelmiszerek és az üzemanyagok árváltozásait. Az ONS által használt „kosár” folyamatosan frissül, hogy tükrözze a vásárlási szokásokat, így például 2025-ben virtuális valóság fejhallgatók és jógamatracok is bekerültek a kosárba, míg helyi újsághirdetések eltávolításra kerültek.
A legfrissebb adatok szerint a fogyasztói árindex (CPI) 2,6%-ra csökkent márciusra, ami az előző hónapban, februárban mért 2,8%-hoz képest jelentős visszaesést mutat. Ez a csökkenés nagyobb volt, mint amit az elemzők vártak, amit az ONS a ruházati és lábbeli árak csökkenésével magyarázott. A Bank of England nemcsak a CPI-t, hanem más mutatókat, például a „maginflációt” is figyelembe veszi a kamatlábak módosításánál. A maginfláció nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel azok általában nagyon volatilisek, így jobban tükrözheti a hosszú távú trendeket. Márciusban ez a mutató 3,4%-ra csökkent, ami szintén enyhe visszaesést jelentett a februári 3,5%-hoz képest.
Az infláció jelentős mértékben csökkent az október 2022-es 11,1%-os csúcs óta, ami 40 éves rekordot jelentett. Azonban ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek, csupán annyit, hogy lassabban emelkednek. Az infláció 2022-ben meredeken nőtt, mivel a Covid-járvány után megnövekedett az olaj- és gázkereslet, és az energiaárak újabb emelkedésnek indultak, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát. Az infláció folyamatosan a 2%-os cél fölött maradt, részben a magasabb élelmiszeráraknak köszönhetően.
A Bank of England, amikor az infláció jelentősen meghaladta a célját, 5,25%-ra emelte a kamatokat, ami 16 éves csúcsot jelentett. A cél az volt, hogy ha drágábbá teszik a kölcsönzést, azzal csökkentik a vásárlási kedvet, és ezzel együtt a keresletet is, ami végső soron lassítja az árak emelkedését. Azonban ez egy kényes egyensúlyozás, mivel a kamatok emelése kockázatos lehet a gazdaság számára. Például a lakástulajdonosoknak magasabb jelzálogkölcsön-törlesztőkkel kell szembenézniük, ami felülmúlhatja a kedvezőbb megtakarítási lehetőségeket. A vállalatok is kevesebbet kölcsönöznek, ami csökkenti a munkahelyteremtési kedvet.
A Bank of England az augusztusi és novemberi, valamint a februári és májusi kamatcsökkentés után most 4,25%-ra mérsékelte a kamatokat. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a legutóbbi döntés az infláció csökkenésének volt köszönhető, és jelezte, hogy további ” fokozatos és óvatos” csökkentések is várhatóak. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok azt mutatják, hogy a globális gazdaság mennyire kiszámíthatatlan lehet.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres jövedelmek az inflációt meghaladó mértékben nőttek december és február között, az átlagos éves növekedés 5,9% volt. Az infláció figyelembevételével a bérek 3%-kal emelkedtek ebben az időszakban. A magánszektor jövedelmei gyorsabban növekedtek, mint a közszolgáltatásoké. Az Egyesült Államok és az EU országai is próbálják korlátozni az árnövekedéseket, a legfrissebb adatok szerint az eurót használó országokban az infláció áprilisban 2,2%-ra csökkent. A helyzet tehát folyamatosan fejlődik, és a gazdasági elemzők figyelemmel kísérik az eseményeket, hogy megértsék, milyen hatásokkal járhatnak a különböző intézkedések a jövőbeni árak alakulására.

