Gazdaság,  Hírek

Kanadai jelöltek a fosszilis energiahordozók mellett, klímaváltozás háttérbe szorul

A kanadai szövetségi választások során a legnagyobb téma Donald Trump, az Egyesült Államok elnökének fenyegetése, ami jelentősen háttérbe szorította a globális felmelegedés kérdését. A két fő jelölt, Mark Carney liberálisai és Pierre Poilievre konzervatívai olyan terveket hirdetnek, amelyek új energia-infrastruktúrák kiépítését célozzák, miközben Kanada igyekszik csökkenteni az Egyesült Államoktól való függőségét. Carney, aki a Liberális Párt vezetője és a miniszterelnök március eleje óta, azt ígérte, hogy Kanadát a hagyományos és zöld energia globális szuperhatalmává teszi. Ezzel szemben Poilievre a kőolaj- és gázipar fellendítésére összpontosít, és megszüntetné az ipari szén-dioxid adót.

Ez a helyzet merőben eltér a 2021-es választásoktól, amikor a környezetvédelem állt a választók legfontosabb aggodalmai között. Akkor a két nagy párt egyetértett abban, hogy Kanadának gyorsan át kell térnie a zöld gazdaságra, és elfogadták a nettó zéró kibocsátási törvényt, amelyet 2021 júniusában fogadtak el. Most azonban ez az egységérzés eltűnt. Carney, aki korábban a Bank of England kormányzója volt és az ENSZ különmegbízottjaként is tevékenykedett a klímaváltozás terén, júliusban eltörölte a fogyasztói szén-dioxid adót, amelyet a liberális kormányzat 2019-ben vezetett be. Ez az adó a szén, olaj és gáztermékeket használó fogyasztókra vonatkozott, és népszerűtlen volt, így a konzervatívok könnyen céltáblává tették a megélhetési költségek emelkedésével kapcsolatban.

Poilievre, aki a konzervatív párt vezetője, igyekszik kihasználni a megélhetés költségeivel kapcsolatos aggodalmakat, és szigorúbb jogi intézkedéseket sürget a bűnmegelőzés és a „woke” kultúra ellen. Miközben nem nagyon nyilatkozik arról, hogy támogatja-e Kanada nettó zéró céljait, azt állítja, hogy a világ számára jobb lenne, ha India és más ázsiai országok a „koszos szenet” kanadai olajjal és gázzal helyettesítenék. Különböző szakértők úgy vélik, hogy a konzervatívok olaj- és gázipar bővítésére irányuló javaslatai vonzóak lehetnek a választók számára, még ha a termelés növelésének érdemei nem is állják meg a helyüket.

A választók számára a legfontosabb kérdés az, hogy melyik vezető képes a legjobban megküzdeni az Egyesült Államok combatív elnökével. Ez különösen fontos az olaj- és gázipar szempontjából, hiszen Kanada az Egyesült Államok legnagyobb külföldi olajbeszállítója. A termelés körülbelül 90%-a az Egyesült Államokba irányul, és az energiaárak emelkedése súlyosan érintheti a munkahelyeket és a gazdaságot. Carney kifejtette, hogy a kapcsolatunk az Egyesült Államokkal teljesen megváltozott, és a vezetékek nemzeti biztonsági problémát jelentenek. Ez a függőség felerősítette az érdeklődést olyan vezetékek iránt, amelyek az olajat és gázt a nyugati tartományokból azokra a keleti térségekre szállítanák, ahol új nemzetközi piacokra lenne lehetőség az exportálásra.

A választási kampány során mindkét párt ígérte, hogy felgyorsítják az „energiafolyosók” kiépítését, bár Carney ellentmondásosan nyilatkozott a vezetékek támogatásáról, tudva, hogy ezek környezetvédelmi szempontból népszerűtlenek. Az Insurance Bureau of Canada szerint 2024-ben a rossz időjárás miatt biztosított veszteségek elérték a 8,5 milliárd kanadai dollárt, ami háromszoros növekedést jelent a 2023-as adatokhoz képest. Míg a két választási esélyes a fosszilis energiahordozók jelentős szerepét hirdeti Kanada gazdaságában, ez a megközelítés ütközni fog az ország klímavédelmi kötelezettségvállalásaival.

A választásokra április 28-án kerül sor, és a liberális párt már nyert, de nem rendelkezik többséggel a parlamentben. A következő miniszterelnöknek komoly kihívásokkal kell szembenéznie, hogy hogyan tudja összeegyeztetni a fosszilis energiahordozók bővítését a klímaváltozással kapcsolatos célkitűzésekkel. A választások előtt a kanadai politikai táj jelentős átalakulásokon megy keresztül, és a jövőbeli döntések komoly hatással lesznek az ország energetikai és környezeti politikájára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c87pev3jpyyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük