Hírek,  Magazin

Nincs béke: Ukrajna katonái és civilei a orosz tűzszünet hátteréről

A tűzszünet órákkal azután, hogy Oroszország bejelentette, hogy elérkezett az ideje a békés megoldásnak, a Donyeck térségébe indultunk, hogy felmérjük, milyen hatással van a helyzetre a harcok leállítása. A magyar katonák elkísértek minket egy tüzérségi állásra, amely a hevesen vitatott Pokrovszk városától dél-nyugatra helyezkedik el. Az esős időjárás és a felhős égbolt a sárban való közlekedést nehezítette, ám a széles mezők mentén haladva valamivel biztonságosabbnak tűnt a drónokkal való támadásokkal szemben. Vlagyimir Putyin orosz elnök háromnapos tűzszünetet javasolt, amely május 8-án, helyi idő szerint éjfélkor kezdődött volna, ezzel egy időben a második világháború végét ünnepelve, amely Oroszországban a Győzelem Napja néven ismert ünnep. Azonban a tüzérségi állásból hallott folyamatos robbanások – a bejövő és kimenő aknák hangja – egyértelmű bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy a frontvonalakon nem állt meg a harc.

Serhii, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigádjának egyik katonája elmondta, hogy az éjszaka folyamán Oroszország folytatta a támadásokat. „Igen, támadtak az éjjel. Itt voltak csúszó bombák és drónok is. Oroszországban nem lehet megbízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig felkészültünk mindenre” – mondta. Néhány perccel később rádión megkapta egy célpont koordinátáit. Néhány katona mély sárban lévő árkokon keresztül futott egy tisztásra, ahol egy tarackot rejtettek el, ágakkal és levelekkel takarva. Felfedték a tarackot, a megfelelő irányba állították, majd tüzeltek. A fegyver hangja döbbenetes volt, a visszarúgás porfelhőt és leveleket repített a levegőbe.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az Oroszország által egyoldalúan kikiáltott tűzszünetet. Ehelyett egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet kért, ahogy azt az Egyesült Államok is javasolta. Ezt a javaslatot Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is megerősítette a Truth Social platformján, ahol figyelmeztette, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják be. A háború folytatásával, ahol mindkét fél próbálja kimeríteni a másikat, megkérdeztem Maxot, egy 26 éves katonát, hogy mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről, amelyek a tűzszünetért szorgalmaznak. „Itt nem gondolsz ilyen dolgokra. Túnnel-látásodnak kell lennie. Nem engedheted, hogy az érzelmek irányítsák a cselekedeteidet. Vársz a parancsra, és ha nincs parancs, akkor találj valamit, amivel eltöltöd az időt. De az ilyen gondolatokat nem engedheted be a fejedbe” – mondta.

Északkelet felé indultunk a tüzérségi állásból Dobropillyába, amely körülbelül 19 kilométerre található az orosz állásoktól. A városban még mindig több ezer ember él, köztük sokan, akik kényszerből költöztek ide, mert az otthoni településeik túl veszélyessé váltak. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovszkból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte Oroszország tűzszüneti felhívása hozott-e változást a helyzetben. „Itt hallani a hangokat” – mondta, utalva a folyamatos robbanásokra, amelyek olyanok voltak, mint a dörgés, amit a város szélén hallottunk. „Ez Oroszország tűzszünetének hangja. Ezért mondom, hogy soha nem szabad bízni bennük.” A 26 éves Serhiy is hozzátette: „A tűzszünetet csak azért hirdetik, hogy összezavarják az embereket és megtévesszék őket, hogy azt mondhassák a világnak, ‘jól vagyunk, próbálunk békés eszközökkel megoldani a helyzetet’, de valójában mindent, amit tesznek, az ellenkezője.”

Dobropillya főpiacán találkoztunk Oleksandrral, aki 65 éves. „Tegnap este csendesebb volt. Korábban rendszeresen hallottuk a Shahed drónok zúgását” – mesélte. „De most újra halljuk a riasztásokat, és nem vagyok benne biztos, hogy látok bármiféle tűzszünetet.” Miközben beszélt, az arca eltorzult, és sírásra fakadt. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonunkat” – mondta, miközben elérzékenyült. A helyzet egyre feszültebb, és a béke keresése sokak számára csak egy távoli álomnak tűnik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y63dvj5dqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük