Hírek,  Magazin

Majmok erdei elsősegélyt alkalmaznak a vadonban

A ugandai csimpánzok érdekes és figyelemre méltó viselkedését figyelték meg a kutatók, akik a Budongo-erdőben dolgoznak. Az Oxfordi Egyetem tudósai egy helyi csapattal együttműködve dokumentálták, hogy a csimpánzok különféle gyógynövényeket használnak nyílt sebek és egyéb sérülések kezelésére. A kutatás során a tudósok rögzítettek olyan eseteket, amikor a csimpánzok önállóan, vagy akár egymásnak is gyógykezelést végeztek. Az elmúlt évben felfedezett, hogy a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek és fogyasztanak öngyógyítás céljából, a mostani kutatás tovább bővíti ezt a tudást.

A kutatás célja a „erdei elsősegély” különböző formáinak katalogizálása volt, amelyben a csimpánzok természetes gyógymódokat alkalmaznak. A tanulmányt, amely a Frontiers in Ecology and Evolution című szaklapban jelent meg, Elodie Freymann vezette, aki elmondta, hogy a csimpánzoknak van egy egész viselkedési repertoárja, amelyet betegség vagy sérülés esetén használnak. Ezen módszerek közé tartozik a helyben fellelhető növények alkalmazása is.

A csimpánzok például a sebekre dörzsölik a leveleket, vagy megrágják ezeket, majd a pépes anyagot kenik rá a nyílt sérülésekre. A kutatók megfigyeltek egy nagyon fiatal nőstény csimpánzt, amint növényi anyagot rágcsált, majd ezt az anyagot az anyja testén lévő sérülésre alkalmazta. Ezen kívül arra is találtak példákat, amikor csimpánzok más állatok sebeit kezelték, akikkel nem voltak rokonok. Freymann kiemelte, hogy ez különösen izgalmas felfedezés, mivel hozzájárul ahhoz az evidenciához, hogy a vadon élő csimpánzok képesek az empátiára.

A kutatás során Dr. Freymann és kollégái több évtizedes megfigyelésekre támaszkodtak, amelyek a Budongo-erdő területén zajló terepi munkák során gyűltek össze. A naplók, amelyeket a helyi terepi személyzet, kutatók és látogatók vezettek, az 1990-es évekre nyúlnak vissza, és tartalmazzák a megfigyelt érdekes viselkedéseket. A naplóban található történetek egy része arról számol be, hogy a csimpánzok levelekkel dörzsöltek sebeket, vagy segítettek más csimpánzoknak eltávolítani a lábukra akadt csapdákat. Ezen kívül meglepően emberi higiéniai szokásokat is megfigyeltek: az egyik feljegyzés például arról szól, hogy egy csimpánz leveleket használt az ürítés után való megtisztulásra.

A kutatók korábban már azonosították azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok sérülés esetén keresnek és fogyasztanak. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, és teszteléseik során megállapították, hogy a többségük antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Az nemcsak a csimpánzok, hanem más nem emberi majmok, például az orangutánok is mutatják, hogy ismerik a növényalapú gyógymódokat. Egy nemrégiben készült tanulmány például megfigyelt egy vadon élő orangutánt, amint rágott levélanyagot használt egy arcfelületi seb gyógyítására.

A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő majmok viselkedésének tanulmányozása és a csimpánzok által használt növények megértése hozzájárulhat új gyógyszerek felfedezéséhez. Freymann szerint, minél többet tudunk meg a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább ráébredünk, hogy mennyire keveset tudunk mi, emberek a természet világáról. „Ha itt ülnék ebben az erdőben élelem és gyógyszer nélkül, biztos vagyok benne, hogy nem élnék sokáig, különösen, ha sérült vagy beteg lennék,” mondta. „De a csimpánzok virágoznak itt, mert tudják, hogyan férjenek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqj7ln85vxwo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük