
Hónapportyán érkezett Kínából az Egyesült Királyságba, értékesebb a aranynál
A közelmúltban érkező hírek szerint az Egyesült Királyságba megérkeztek a Holdról hozott első kőzetminták csaknem 50 év után, amelyek Kínától érkeztek kölcsön. A mikroszkopikus méretű holdpor most egy szigorúan őrzött létesítményben, Milton Keynes-ben található, ahol a tudósok első alkalommal tekinthették meg őket. Mahesh Anand professzor, aki az Egyesült Királyságban egyedüliként kapott hozzáférést ehhez a rendkívül ritka anyaghoz, úgy nyilatkozott, hogy ez a minta „értékesebb, mint az aranypor”. A professzor hangsúlyozta, hogy a világon senki nem juthatott hozzá a kínai mintákhoz, így ez a lehetőség hatalmas megtiszteltetés és kiváltság.
A professzor csapata azzal a céllal dolgozik a mintákon, hogy alapvető kérdéseket válaszoljanak meg a Hold keletkezésével és a Föld korai éveivel kapcsolatban. A holdpor szemcséiben olyan bizonyítékokat keresnek, amelyek alátámaszthatják azt a tudósok által vallott elméletet, miszerint a Hold a Földet érő, Mars méretű bolygóval való ütközés következtében keletkezett 4,5 milliárd évvel ezelőtt. Kína a 2020-as Chang’e 5 űrmisszió keretében gyűjtötte be ezeket a kőzetmintákat, amikor egy vulkáni területre, a Mons Rümkerre szállt le. Egy robotkar fúrt a talajba, hogy 2 kilogramm anyagot gyűjtsön össze, amelyet egy kapszulában hoztak vissza a Földre, és amely belső Mongóliában landolt. Ez volt az első sikeres holdmintavétel a szovjet 1976-os küldetés óta, ami Kínát a nemzetközi űrverseny élvonalába emelte.
A minták nemcsak Kínának, hanem a globális űrkutatás közösségnek is fontosak, mivel először engedtek hozzáférést hét nemzetközi kutatónak, hogy új felfedezéseket tegyenek. A kis vialák ünnepélyes átadására Pekingben került sor, ahol Anand professzor találkozott orosz, japán, pakisztáni és európai kollégáival. A professzor elmondta, hogy ez szinte párhuzamos univerzumnak tűnt, és Kína a befektetéseivel messze előttünk jár az űrprogramok terén.
A professzor a legnagyobb biztonságban a kézipoggyászában hozta vissza az értékes anyagot az Egyesült Királyságba. Az Open University laboratóriumában, Milton Keynes-ben egy rendkívül tiszta környezetet alakítottak ki, ahol a minták elemzése történik. A szobában mindenki tiszta talpú cipőben jár, és védőkesztyűt, köpenyt, hajhálót és kapucnit visel, hogy megakadályozzák a szennyeződést. A professzor egy biztonsági szekrényhez lép, ahol óvatosan elővesz egy ziplock tasakot, amely három, nyaklánc tárolására alkalmas doboz méretű edényt rejt. Mindegyikben átlátszó vialák találhatók, amelyek aljában sötétszürke por található. Bár a holdpor látványra nem túl lenyűgöző, a professzor szerint elképesztő belegondolni a kozmikus utazásába. A professzor hangsúlyozta, hogy a rendelkezésükre álló 60 mg elegendő ahhoz, hogy évekig foglalkozzanak vele, mivel a csapat a mikroszkopikus anyagok tanulmányozására specializálódott.
A laborban Kay Knight technikus lesz az első, aki ténylegesen dolgozni kezd a mintákon, miután a vialákat megnyitják. Ő már 36 éve vág és csiszol különböző kőzetdarabokat, de ez lesz az első alkalom, hogy a Hold felszínéről származó anyaggal dolgozik. Izgalmát kifejezve elmondta, hogy nagyon ideges is, mert a minták mennyisége korlátozott, és nem lehet könnyen pótolni őket. A minták előkészítése után két további laborba kerülnek, ahol különböző gépekkel elemzik őket. Az egyikben technikus Sasha Verchovsky bemutat egy gépet, amely a por szemcséit 1400 Celsius-fokra képes felmelegíteni, ezzel segítve a szén, nitrogén és nemesgázok kioldását.
A kutatócsapatnak egy éve van arra, hogy befejezze a kutatást. A végén a minták valószínűleg megsemmisülnek a felfedezések során, de Kína azóta is előre lépett a Chang’e 5 küldetés óta, és 2024-ben a Chang’e 6 indítása során a Hold másik oldaláról is mintákat hozott vissza. Ez az a terület, amely tele van rejtélyekkel, és ahol hosszú időn át csendben lévő vulkáni lávafolyások nyomaira is bukkanhatnak. Anand professzor reméli, hogy ez a kezdet egy hosszú távú együttműködés számára Kína és a nemzetközi tudósok között, hozzátéve, hogy sokan az Apollo-missziók által hozott mintákon dolgozták fel karrierjük egy részét, és szeretné, ha más országok is követnék ezt a nagyszerű tradíciót.

