Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyságban 2025-ös erdőtüzek máris megdöntötték az éves területrekordot

Idén az Egyesült Királyságban eddig több mint 29,200 hektár terület égett le, ami már most meghaladja az elmúlt évtized bármelyik évének összesített adatát. A Global Wildfire Information System (GWIS) által közzétett adatok szerint ez a szám már túllépte a 2019-es évre vonatkozó 28,100 hektáros rekordot. A tűzoltók és a kutatók megfigyelései alapján a március és április eleji hosszú, száraz és napos időjárás ideális feltételeket teremtett a széleskörű tűzesetek kialakulásához. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakran tapasztalhatóak erdőtüzek, mivel a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotba került növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat.

A GWIS által gyűjtött adatok csak azokat a tüzeket rögzítik, amelyek területe meghaladja a 30 hektárt, és eddig már több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az országban. A tűzesetek többsége emberi eredetű, akár szándékos, akár véletlen gyújtogatás következtében keletkezik, de kedvező időjárási körülmények között a tűz gyorsan terjedhet. Will Lang, a Met Office kockázat- és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy „márciusban kivételesen száraz és napos időjárás volt, ami a tavalyi csapadékos ősz és tél után növelte a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét.”

A márciusban és áprilisban tapasztalható csapadékhiány különösen kedvezőtlen a tűz kialakulására, mivel a vegetáció a téli hónapok után nyugalmi állapotban van, nem nő, így rendkívül száraz és vízhiányos. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora megjegyezte, hogy „a növényzet a tél után kezd el kizöldülni, viszont addig van egy időszak, amikor rendkívül gyúlékony.” Az április 2. és 8. közötti hét volt a legrosszabb, hiszen ekkor több mint 18,000 hektár terület égett le, ami a valaha mért legmagasabb heti adat.

A BBC által végzett elemzés alapján két jelentős tűzesetet is bemutattak, amelyek az év során a legnagyobb területet érintették. Az egyik a Galloway Forest Parkban, dél-nyugat Skóciában történt, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ez majdnem egynegyedét tette ki az Egyesült Királyság összes égett területének. A másik jelentős tűzeset Közép-Walesben, Aberystwyth közelében zajlott, ahol körülbelül 50 négyzetkilométer terület égett le. Továbbá, a szatellitek képei alapján tűzeseteket észleltek az Arran-szigeten, a Bute-szigeten és a Skye-szigeten Skóciában, valamint a Mourne-hegységben Észak-Írország délkeleti részén, mindezek április elején történtek.

Ezek a korai tavaszi tűzesetek, amelyek főként fű-, heath- és cserjefélék, komoly terhet róttak a tűzoltóságokra, ám az ökológiai hatásaik összetettek lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású tüzek, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségére. Vannak olyan növények, mint például a gyep, amelyek alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezetekhez. Azonban a gyakoribb vagy súlyosabb tűzesetek gátolhatják a természetes regenerálódásukat.

A kutatók aggódnak a tűzesetek második csúcsidőszakával kapcsolatban, amely jellemzően később, a nyári hónapokban következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a növényzet ismét kiszárad. Prof. Rein megjegyezte, hogy „az én legnagyobb aggodalmam az, hogy mi fog történni nyáron.” A nyári hónapokban jellemzően kevesebb tűz keletkezik, de ezek nagyobbak lehetnek, és komoly katasztrófát okozhatnak. „Előfordulhat, hogy az ország különböző részein 100 kisebb tűz van, amelyeket egy nap alatt meg lehet oldani, vagy lehet egy nyári tűz, amelyet egy hét alatt nem lehet megfékezni, és házakat égethet le.”

Bár a mostani széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy a nyár tűzveszélyes időszak lesz, a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a klímaváltozás következtében fokozódni fog a szélsőséges tűzesetekhez kedvező időjárási körülmények előfordulása. A Met Office által végzett tanulmány megállapította, hogy a 2022 júliusában tapasztalt pusztító tüzeket elősegítő szélsőséges „tűzidőjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi eredetű klímaváltozás miatt. A földhasználat megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában. „Az a konszenzus, hogy a klímaváltozással valószínűleg több és esetleg súlyosabb tűzesetekkel kell számolnunk” – mondta Rory Hadden, az Edinburgh-i Egyetem tűzvizsgálati oktatója. „Fel kell készülnünk arra, hogy ez egyre gyakoribbá váljon.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük