
Robotporszívók: víz a növényeknek és játék a macskáknak
A tudományos közélet újabb izgalmas felfedezéseket tett, amikor kutatók a Bathi Egyetemről újraprogramozták a robotporszívókat, hogy azok képesek legyenek telefonokat tölteni és otthoni edzések során segítséget nyújtani. A kutatók szerint a jelenlegi otthoni robotok, mint például a robotporszívók, túlságosan inaktívak, hiszen átlagosan napi kevesebb mint két órát használnak őket. Ezzel szemben a szakemberek úgy vélik, hogy ezek az eszközök sokkal hasznosabbak lennének, ha néhány egyszerű módosítással több feladatot is elláthatnának.
A kutatás során egy Roomba porszívót képeztek át, hogy különböző házimunkákat végezzen, és a tudósok számos más feladatot is felsoroltak, amelyeket ezek a gépek elvégezhetnének, például játszhatnának a macskákkal vagy locsolhatnák a növényeket. Yoshiaki Shiokawa, a tanulmány szerzője hangsúlyozta, hogy a robotok eddigi megítélése gyakran az volt, hogy korlátozott, egyetlen feladatra tervezett eszközök, azonban erős érvet fogalmazott meg amellett, hogy sokkal több praktikus feladat ellátására is képesek lehetnek.
A globális háztartási robotok piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő. Ez azt jelenti, hogy ezek az eszközök egyre gyakrabban jelennek meg az otthonokban. Akik már láttak robotporszívót működés közben, valószínűleg megkérdőjelezik ezeket az ötleteket, hiszen a jelenlegi gépek néha nehezen birkóznak meg a szőnyegek és cipőfűzők által támasztott kihívásokkal is, miközben a fő feladatukat végzik.
A Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai azonban arra vállalkoztak, hogy bizonyítsák: a porszívók és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók, viszonylag könnyen újraprogramozhatóak és módosíthatóak. A kutatás során 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyeket a robotok egyszerű módosításokkal elvégezhetnének. Ezt követően egy Roomba robotporszívót négy új feladat végrehajtására programoztak át. Az egyik javasolt feladat, hogy a robot a bevásárlást a kocsiból a konyhába szállítsa.
Shiokawa elmondta, hogy a projekt bizonyította, hogy „minimalis módosítások után a Roomba több szerepet is betölthet az otthonban.” Megjegyezte, hogy a legtöbb időt inaktívan tölti, ami aggasztó, és hogy az új feladatokhoz szükség volt néhány olyan eszközre, amely valószínűleg nem található meg a legtöbb porszívótulajdonos otthonában, például egy kocsira, egy sisakra és egy robotkarra. Ennek ellenére hangsúlyozta, hogy az embereknek többet kellene elvárniuk robotjaiktól. „Ki kellene terjesztenünk a hasznosságukat a fő feladataikon túl, azzal, hogy programozzuk őket, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, és különböző további funkciókat végezzenek el” – mondta.
A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett abban, hogy a robotok „inaktív ideje” egyedülálló lehetőségeket kínál arra, hogy megfeleljenek az „alkalmazkodó robotok és integrált rendszerek iránti növekvő igénynek, amelyek zökkenőmentesen illeszkedhetnek a mindennapi életünkbe”. Ezen új megközelítések révén a kutatók remélik, hogy a robotok nemcsak a takarítást, hanem számos más feladatot is elláthatnak, így még inkább megkönnyítve a mindennapi életünket. Az új lehetőségek felfedezése folyamatosan formálja a háztartási robotok jövőjét, és a tudósok izgatottan várják, hogy milyen új megoldásokat hozhatnak a technológiai fejlődés következő lépései.

