
Tűzben égett terület Nagy-Britanniában 2025-ben már megdöntötte az éves rekordot
Az Egyesült Királyságban az idei év eddigi vad tüzek által megégett területe már most meghaladta az elmúlt évtized bármelyik évének összesített adatát, állítják a műholdas adatok. Az eddigi mérések szerint több mint 29 200 hektárnyi terület égett le, ami körülbelül 292 négyzetkilométernek felel meg. A Global Wildfire Information System (Globális Tűzgyújtó Információs Rendszer) adatai alapján ez már túlszárnyalja a 2019-es év korábbi rekordját, amikor 28 100 hektárt égettek el. A kutatók szerint a március és április eleji hosszabb ideig tartó száraz, napos időjárás kedvező körülményeket teremtett a széleskörű tüzek számára.
A vad tüzek a brit tavasz kezdetén rendkívül gyakoriak, hiszen a tél végére sok elhalt vagy nyugvó növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat. Az elmúlt hetekben bekövetkezett csapadékosabb időjárás nagymértékben véget vetett a tűzeseteknek, azonban ezek a rekord szinteket már elérték. A Global Wildfire Information System adatai csak azokat a tüzeket rögzítik, amelyek területe körülbelül 30 hektár (0,3 négyzetkilométer) fölött van. Az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet regisztráltak az Egyesült Királyság területén. A tűzesetek többsége emberi eredetű, legyen az szándékos vagy véletlen, de a kedvező időjárási körülmények megkönnyíthetik a tüzek fellobbanását és gyors terjedését is.
Will Lang, a Met Office kockázat- és ellenállósági szolgáltatások vezetője megjegyezte, hogy március rendkívül száraz és napos volt. Ez az időjárás egy viszonylag csapadékos ősz és tél után következett be, ami hozzájárult a növényzet növekedéséhez, amely tűzgyújtó anyagként szolgálhat bármely kialakuló tűz esetében. A március és áprilisi csapadékhiány különösen kedvez a tüzek számára, hiszen a növényzet téli pihenő állapotából éppen kilépve nem nő, ezért nagyon száraz és vízhiányos állapotban van. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűzvédelmi professzora elmondta, hogy a tavaszi időszak előtt van egy olyan szakasz, amikor a növények könnyen gyulladnak.
Az április 2. és 8. közötti hét során több mint 18 000 hektárnyi terület égett le, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartásban. A BBC műholdas képek elemzése alapján két jelentős tűzesetet is kiemelt. Az egyik a Galloway Forest Parkban, Dél-Skóciában történt, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összterület csaknem negyedét teszi ki. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth közelében, körülbelül 25 kilométerre történt, és ott is nagy terület égett le, körülbelül 50 négyzetkilométer. Tűzeseteket észleltek a skót Isle of Arran, Isle of Bute és Isle of Skye szigeteken, valamint Észak-Írország délkeleti részén, a Mourne-hegységben is, mindezek az események április elején zajlottak.
Ezek a korai tavaszi tűzesetek, amelyek többsége fű-, heath- és cserjefákra terjed ki, jelentős terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzeti egészség szempontjából. Bizonyos növények, például a heather, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez, de a túl gyakori vagy súlyos lángok károsíthatják a természetes regenerálódás képességüket.
A kutatók egyre inkább aggódnak a tűzidőszak második csúcsa miatt, amely tipikusan később érkezik, amikor a hőmérséklet emelkedik és a növényzet ismét kiszárad. „A legnagyobb aggodalmam az, hogy mi fog történni nyáron” – mondta Prof. Rein, amikor „kevesebb vad tűz van, de azok nagyobbak és ténylegesen katasztrofálisak lehetnek”. A közelmúlt széleskörű tűzesetei nem feltétlenül jelentik azt, hogy ez a nyár forró tűzeset lesz, de a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés következtében növekedni fog a szélsőséges tűzidőjárási körülmények előfordulása, noha az évről évre tapasztalható változások jelentősek lehetnek.
A Met Office által vezetett tanulmány megállapította, hogy a 2022 júliusában elterjedt pusztító lángokhoz vezető szélsőséges „tűzidőjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az ember által okozott klímaváltozás következtében. A területfelhasználás módjának megváltozása is kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában. „Ami konszenzusra jutott, az az, hogy a klímaváltozással valószínűleg több tűzre és esetleg súlyosabb tűzre számíthatunk” – mondta Rory Hadden, az Edinburghi Egyetem tűzvizsgálati tanszékének vezető oktatója. „Fel kell készülnünk arra, hogy ez egyre gyakoribbá válik.”
